Hesaplamalar

Vücut Kitle indeksi Nedir ? Nasıl hesaplanır?

 Vücut kitle indeksi yetişkin bir insanın kilosunun boyuna göre normal olup olmadığını gösteren bir parametredir. Aşağıda görülen Vücut Kitle indeksi (VKE veya VKİ) tablosunda kilogram cinsinden kilonuz ve metre cinsinden boyunuzun kesiştiği noktanın içinde bulunduğu alan kilonuzun ideal olup olmadını öğrenebilirsiniz. Eğer mevcut kilonuz ideal kilonuzun altında ya da üstünde ise bu kiloya ulaşabilmek için izlenecek yol, kısa sürede fazla miktarda kilo kaybetmek ya da almak değil, sağlıklı kilo kaybını/kazancını sağlamak ve bu kiloyu uzun dönemde korumaktır.


Hesaplamalar

 

 

Çıkan Vücut Kitle İndeksi sonucunun yorumlaması

0 ile 18.4 ZAYIF

Boyunuza oranla ağırlığınız zayıf kategorisine giriyor. Bu da ideal kilonuza ulaşmak için kilo almanız gerektiği anlamındadır.


18.5-24.9: NORMAL

En ideal kilonuzdasınız. Yeterli ve dengeli beslenmeye özen gösterirken sporu  da ihmal etmeyin.


25.0-29.9: FAZLA KİLOLU

Kilonuz boyunuza oranla fazla. Fazla kilolarınızın tehlike arz etmesini istemiyorsanız acilen önlem almalısınız.
 

30.0-34.9: ŞİŞMAN  (1. Obez)

Vücudunuz boy oranınıza göre artık biraz daha tehlikeli bir durumda. Diğer bir deyimle şişman kategorisindesiniz. İdeal kiloya ulaşmak için bir diyetisyene başvurun

 

35.0-44.9: ŞİŞMAN  (2. Obez)

İçinde bulunduğunuz kilo boyunuza oranla çok fazla ve şişmanlığın ikinci aşamasındasınız. Bu durum kalp ve damar rahatsızlıklarına yol açabilir.  Bu durum birçok sağlık sorunu beraberinde getirebilir. Acil önlem alın.


45.0 ve üstü: AŞIRI  ŞİŞMAN  (3. Obez)

Gözle de çok rahat görülebilecek bir şişmanlık, yine gözle görülen hastalıklara neden olacaktır. Bu nedenle bir an önce kilo vermelisiniz. Bu durum birçok sağlık sorunu beraberinde getirebilir. Acil önlem alın.

 

Bir Fikir Alın

WhatsApp ile


Hemen Arayın


Uzman Diyetisyen Sueda AKKAS

 

Sueda AKKAŞ

Uzman Diyetisyen

İletişim

0506 977 31 50

Türk Web Ajans