Hizmetlerimiz

Çocuk Genç Beslenmesi
Diyetisyenler, insanların sağlıklarını korumak veya tekrar kazanmalarını sağlamak amacı ile kişilerin gereksinimlerine uygun besin planlarlar. Her yaş grubu için toplumda doğru beslenme alışkanlıklarının uygulanması için önderlik ederler. Bu süreçte çocukluk dönemi çok önemli bir bölümü oluşturmaktadır. Yeterli ve dengeli beslenme yaşamın her döneminde olduğu gibi ,çocukluk döneminin de vazgeçilmezidir.

Miktarlar değişse de, yaşı ne olursa olsun çocuklar yetişkinlerle aynı besinlere ihtiyaç duyarlar. Oyun çağı çocukları ve okul öncesi çocukların büyüme hızı bebeklere oranla daha düşük olsa da harcadıkları enerjiyi dengeleyebilmek için besinlerden enerji alırlar .(vücut ağırlıklarıyla doğru orantılı). Onların da yetişkinler gibi sevdiği ve sevmediği besinler vardır. Tüketim şekil ve karışımları farklıdır.

Okul öncesi yıllar çocuğun besine karşı pozitif davranışlar geliştirmesi ve olumlu alışkanlıklar edinmesi için önemli bir zaman dilimidir.. Küçük çocuklar için sağlıklı beslenme, şişmanlık, kalp hastalıkları, kanser ve diğer kronik hastalık risklerini azaltmada sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanmaya yardımcı olur.
Küçük çocuklar kalsiyum, protein, vitamin A ve demir gibi besin ögelerine ihtiyaç duyarlar. Değişik besinleri uygun miktarlarda tüketmek gelişimleri için yeterli olacaktır.
Çocuğunuza rehberlik yapabilirsiniz fakat zorla yemesini sağlayamazsınız .

Artık bebek olmamalarına rağmen küçük çocuklar henüz yetişkinlerin porsiyon büyüklüğünde yemeye hazır değildirler. Yetişkin porsiyonları, Çocukların mide kapasitesini aşar. Oyun çağındaki çocukların ve okul öncesi çocukların porsiyonları yetişkin porsiyonlarının 1/4’ü ile 1/3’ü arasında olmalıdır. Çocuklara tüketebileceklerini düşündüğünüzden daha az besin verin. Daha fazla istemelerini onlara bırakın.

Çocuğunuz doyduğunu söylediği zaman onu dinleyin. Çocuklar yalnızca açlıklarını giderecek kadar yemeye ihtiyaç duyarlar. Yemekle oynamaya başladıkları zaman yemeği uzaklaştırın. Ya da çocuğunuzun masayı terk etmesini sağlayın.

Günden güne veya yemekten yemeğe göre yeme isteğinin değişmesi çok normaldir. Birinci yaşından sonra çocukların büyümeleri yavaşladığından genellikle iştahları azalır. Bir çocuk normal olarak büyüyorsa yeterli enerjiyi alıyor demektir.

Bir yemek programına uymaya çalışın. Çocukların rutin bir şekilde beslenmesi, yani yiyecek ve içecekleri her gün aynı saatte alması daha yararlıdır. Yemekten yarım saat öne tüketilen bir besin normal yeme düzenine zarar verir.

Besleyici içecekleri günlük yemek programının bir parçası olarak planlayın ve onları yemeklerin arasına yerleştirin. Küçük çocuklar günde beş veya altı öğün yemeye ihtiyaç duyarlar, çünkü midelerinin kapasitesi sınırlıdır.

Çocuklar rahatladıklarında daha iyi yiyeceğinden ana veya ara öğünlerden belli bir süre önce planlanan aktivite çocuğun iştahını arttırmaya yardımcı olacaktır.
Çocuklarımızın bizi izleyerek öğrendiğini düşünürsek , çocuklarınızla birlikte yemek yiyin. Kendiniz de çeşitli besinleri tüketerek onlara örnek olun. Büyük kardeşler de aynı etkiyi sağlayabilirler. sağlıklı yemeyi bir aile işi haline getirin. Birlikte yemek uygun sofra davranışlarını göstermek için iyi bir fırsattır.


Çocuklarınızın ayakta dururken, yürürken veya uzanmış haldeyken yemek yemelerini engelleyin.
Çocuklarınıza tıpkı büyük çocuklar veya yetişkinler gibi yemeklerini seçme özgürlüğünü verin. Onları “hayır, teşekkür ederim demeye” teşvik edin. Besin seçimi yapabilmenin çocuğun edinmesi gereken bir yetenek olacağı düşünülmeli ,onların besin tercihlerine saygı gösterip, bazı yiyecekleri reddetmelerine izin verin.

“Yasaklanmış” yemek kavramından kaçının. Sakınılması gereken besinleri öğretin. Yasaklamalar çocuklarınızın onları daha çok arzu etmesine neden olabilir. Her türlü yiyecek çocuğunuzun sağlıklı beslenme programının parçası olabilir.

Çocuklarınızı yemekle ödüllendirmek veya cezalandırmak yalnızca yemekle ilgili sağlıksız alışkanlıklar kazandırmaya neden olur.

 

 

Cocuk_Genc_Beslenmesi

Bir Fikir Alın

WhatsApp ile


Hemen Arayın


Diyetisyen Sueda AKKAS

 

Sueda AKKAŞ

Diyetisten

Doğal Ürünler

Sağlık & Lezzet

İletişim

0232 259 78 42

Türk Web Ajans