Blog

 SAĞLIKLI BESLENME DETOKSA KARŞI    8.3.2022 09:17:43 tarihinde eklendi  SAĞLIKLI BESLENME DETOKSA KARŞI

 Son yılların popüler kelimelerinden detoks. Detoks , detoksifikasyon sözcüğünün kısaltılmış hali.Vücuttan toksinlerin yani zararlı maddelerin uzaklaştırılması anlamına gelen bir tedavi durumu.Çok düşük enerjili diyetler,oruçlar,gün boyu sıvı gıda içmek,bazı besinleri yememek ,bağırsakların boşaltılması gibi yöntemlerle detoks uygulandığı düşünülürken , bazen de antioksidan yönü yüksek yiyecek ve içecekler tüketmenin adı da son yıllarda detoks olarak geçmekte.

Detoks ile zayıflayıp bunu da koruyabilen birini  görmedim. Çünkü bu tarz programlar da ani kilo kayıpları (haftada 4-5kg. ve üzeri )olurken buda vücudun sıvı ve elektrolit dengesi bozmakta , ani ölümlere bile neden olabilmektedir.
Detoks süreci 1-2 gün veya 1-2 haftalık bir süreç olarak algılanmakta , çok katı ve sağlıksız programlar uygulanırken,ilaçlarla bağırsak boşaltılmaktadır.Bu tür programlar bağırsaktaki yararlı bakterileri de yok ederek bağırsak florasını bozmakta ve bağışıklık sistemimizi çökertmektedir.
Oysa detoks bence , beslenme alışkanlıklarımızda ve yaşam tarzımızda yapacağımız küçük adımlarla vücudumuzda büyük değişiklikler yaparak ,zararlı maddelerin vücudumuzdan yavaş yavaş atılması ve korunması anlamına geliyor.Her bireyin yaşam tarzından,beslenme alışkanlıklarına ,sağlık durumundan metabolizmasına,genetik özelliğinden geleneklerine ,bir çok farklılığı var.Böylece bireylere uygulanan detoks ,yeterli ve dengeli beslenme proğramı,besinlerin miktarı ve güne dağılımı kişiye özel olmalı.Bu şekilde her gün yapılacak detoksla dolaşımın düzelip,vücuttaki ödemin atılacağı unutmamalı.

Detoks bir gün değil her gün olmalı. Fakat 3,5,7 veya 21 gün de olsa doğru beslenmeye geçiş için yeterli ve dengeli detoks ve beslenme proğramları için bu konuda tecrübeli bir diyetisyenden yardım alınmalı.

HER GÜN DETOKSUN YOL HARİTASI
Kişiye göre değişse de her gün 2-3 lt.su için ve zararlı maddeleri vücuttan atın.
Asitli içecek ve alkolü yok denecek kadar azaltın.
Çözünebilir kahveyi kaldırırken ,çay ve kahve tüketimini sınırlayın.
Her gün 30 dk.yürüyün.
Kahvaltı, günün en önemli ve ihmal edilmemesi gereken bir öğünü olmalı.
Hayvansal kaynaklı proteinleri et,tavuk,balık,süt,yoğurt,kefir,peynir ve yumurtayı yeterince tüketin.Kırmızı et tüketimini azaltın.
Haftada 3 gün beyaz et(balık,hindi)tüketin.Bitkisel kaynaklı protein olan kuru baklagillere günlük beslenmenizde muhakkak yer verin.
Tahıllı ekmek,çavdar,yulaf,bulgur beslenmenizde yeterince yer almalı.Paketlenmiş ürünlerden uzaklaşın.
Beslenmenizde taze sebze ve meyveler ile,badem,ceviz gibi kavrulmamış kabuklu yemişler , zeytin ve zeytin yağı bulunmalı.
Pozitif olun.Sevdiklerinizle zaman ayırın.Sigara içmeyin.
Bu adımlarla her gün yavaş yavaş detoks uygulayın. Piyasadaki bağırsak boşaltma tekniğine dayalı proğramların yarardan çok zarar sağladığını unutmayın.

Geri dön.

SAĞLIKLI BESLENME DETOKSA KARŞI başlıklı yazımız 1369 kez okundu

Bir Fikir Alın

WhatsApp ile


Hemen Arayın


Diyetisyen Sueda AKKAS

 

Sueda AKKAŞ

Diyetisten

İletişim

0232 259 78 42

Türk Web Ajans