Blog

 Besin ve İlaç    8.3.2022 09:22:12 tarihinde eklendi  Besin ve İlaç

İlaç kullanımı beslenme konusu gibi görünmeyebilir. İlaç ve besin birlikte alındığında, genellikle etkileşir. Bu şaşırtıcı değildir, çünkü mide ve ince bağırsağın kimyası yemekten birkaç saat öncesi ve sonrasında farklıdır. Besinler ve sindirim sonrasında vücuttan salgılanan bazı ögeler, bazı ilaçların etkinliğini artırır veya azaltır. İlaçlar da besin ögelerinin emilim veya kullanım yollarını engelleyebilir veya artırabilirler.

 

Amaç besin ve ilaçlardan tam olarak yarar sağlamaktır. Bunu yapabilmek için tüm ilaçlar tarif edildiği gibi alınmalıdır.

 

·        Bazı ilaçlar öğün ile birlikte alınmalıdır. Böylece besinle birlikte mideyi daha az rahatsız ederler.

 

·        Bazıları aç karnına alınmalıdır veya yemeklerden bir saat önce veya üç saat sonra alınabilir. Besin, ilacın emilim ve etkisini yavaşlatabilir. Örneğin bazı antibiyotikler için durum böyledir.

 

·        Bazı ilaçlar ve besinler birkaç saat aralıklarla tüketilmelidir. Örneğin; meyve suyu ve diğer asidi yüksek besinler, penisilinin bir türünü tahrip eder. Ayrıca süt ürünlerinde ki kalsiyum ve kalsiyum suplemanı , tetrasiklin ile bağlanır ve emilmeden vücuttan dışarı atılır.(ADD.BES. VE BES.REH.)

 

·        Bazı ilaçlar bol su ile birlikte alınmalıdır. Bu birçok kolesterol düşürücü ilaç için doğrudur.

 

·        İlaçlar alkollü içecekler ile birlikte alınmamalıdır. Alkol ilaçların etkisini önler ve diğerlerinin güçlü zararlı etkilerini artırır. İlaçlar alkolün vücuttaki etkisini artırırlar.

 

İlaçları öğünle veya aç karnınıza mı alacağınız kutudaki yazılı kullanma talimatlarında belirtilir. Ne zaman alınacağı, bir dozunun miktarı ve tedavinin ne kadar süreceğine ilişkin bilgileri burada bulabilirsiniz. Bir dozu unuttuğunuz takdirde ne yapacağınızda bildirilmiştir. Tam olarak anlamadığınız takdirde hekim veya eczacıya sorun.

 

Tüm ilaçlar ve besinler arasında ki olası ilişkileri bilemeyebilirsiniz. Hekim, eczacı ve diyetisyenin önerilerini dinleyin.

 

Hekiminiz veya eczacınız ile aldığınız reçeteli, reçetesiz tüm ilaçlarınız ve beslenme suplemanlarınız hakkında konuşun. Bazı ilaçlar aynı zamanda alınırlarsa zararlı etkileri vardır.

 

İlaçları daima talimatnamesinde yazdığı şekilde veya sağlık profesyonelinin belirttiği gibi kullanın. İlaçları eğer yeterince almazsanız veya erken keserseniz görevlerini yerine getiremeyebilirler ve çok fazla alırsanız genellikle tehlikeli olabilir. Tedaviye bağlı olarak ilacın aşırı miktarda alınması, elzem besin ögelerinin emilememesine veya depoların azalmasına neden olur.

 

Talimatnamedeki gibi ilaçları kendi orijinal kutularında muhafaza edin.

 

Belirtileriniz başkaları ile benzer olsa bile sadece size verilen ilacı kullanın.

 

Her kontrolünüzde  ilaç planınızı hekiminize özetleyin, böylece ilacın halen kullanılmasının sizin için doğru olduğundan emin olun

Geri dön.

Besin ve İlaç başlıklı yazımız 2153 kez okundu

Bir Fikir Alın

WhatsApp ile


Hemen Arayın


Diyetisyen Sueda AKKAS

 

Sueda AKKAŞ

Diyetisten

İletişim

0232 259 78 42

Türk Web Ajans