Blog

 BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRMEK İÇİN ÖNERİLER    8.3.2022 09:20:17 tarihinde eklendi  BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRMEK İÇİN ÖNERİLER

Bağışıklık sistemi,pek çok hücre ve organ içeren oldukça komplike bir sistemdir.Bağışıklık sistemi,vücudun enfeksiyonlarla mücadelesine yardımcı olan doğal savunma sistemidir.Mevsim geçişlerinde metabolizma hızının değişmesi,bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla vücut direnci azalmaktadır.Alınacak önlemler ile bağışıklık sistemini güçlendirmek ve hastalıklara karşı korunmak mümkün olabiliyor.

 

  1. Güçlü bağışıklık sistemi için sağlıklı beslenme önemlidir.Sebze ve meyveler içerdikleri vitaminler ve diğer antioksidanlar aracılığıyla , bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur.Özellikle koyu yeşil,sarı,turuncu,kırmızı ve mor sebze ve meyveleri her gün an az 5-6 porsiyon tüketin.
  2. Bağışıklık sistemini baskılayan aşırı yağ tüketiminden kaçının , hayvansal yağ alımını azaltıp bitkisel yağları tercih edin.
  3. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için yeterli miktarda, iyi kaliteli protein almak çok önemlidir.Yumurta,peynir,et ve balık iyi protein kaynaklarıdır.
  4. Probiyotikler vücudu enfeksiyonlara karşı korur.Yoğurt ve kefir gibi gıdalar , mide-bağırsak sistemindeki bağışıklık sistemi elemanlarının sağlıklı işleyişinde rol almaktadır.
  5. Antioksidanlar vücuda zarar veren serbest radikalleri etkisizleştirerek bağışıklık sistemini güçlendiriyor.En güçlü antioksidanlar ise A,C,E vitaminleridir.Balık , yumurta ,havuç, roka,tere,badem,ceviz,fındık,maydanız,yeşil biber,kuşburnu,portakal,greyfurt,limon ve kivi gibi gıdalara beslenmenizde yer vermeye çalışın.
  6. Gün içinde yeterli miktarda su tüketimi ,bağışıklık sistemine olumlu katkı sağlamaktadır.
  7. Bağışıklık sistemini korumada omega-3 ve omega-9 yağ asitleri tüketimi önem taşıyor.Somon,hamsi,sardalya,ton balığı,uskumru,ceviz,badem,keten tohumu ve zeytinyağı gibi besinleri mutlaka tüketin.Haftada en az 2 kez balık tüketin.
  8. Yeterli uyku sağlık için önemlidir.Dikkat edilmesi gereken yeterince uzun süre uyumak değildir,''kaliteli'' uyku bağışıklık sisteminin işleyişi açısından önemlidir.
  9. Düzenli fiziksel aktiviteler vücut direnci için gereklidir.
  10. Bağışıklık sistemi yalnızca hastalıklarla ilgili değildir; stres bağışıklığı düşürür.Pozitif olun ve bol bol gülmeye çalışın.

Bağışıklık sistemini güçlendirmenin en etkili yolu sağlıklı yaşam tarzını benimsemektir.Sağlıklı beslenme,kaliteli uyku,düzenli egzersiz ve stresten uzak kalmak gerekir.

Geri dön.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRMEK İÇİN ÖNERİLER başlıklı yazımız 4081 kez okundu

Bir Fikir Alın

WhatsApp ile


Hemen Arayın


Uzman Diyetisyen Sueda AKKAS

 

Sueda AKKAŞ

Uzman Diyetisyen

İletişim

0506 977 31 50

Türk Web Ajans