Blog

 EMZİRME DÖNEMİNDE BESLENME    8.3.2022 09:17:00 tarihinde eklendi  EMZİRME DÖNEMİNDE BESLENME

Emzirme döneminde annenin doğru ve dengeli beslenmesi,bebeğinin sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için oldukça önemlidir.

Emzirme sırasındaki enerji ve besin öğeleri ihtiyacı gebelikte olduğundan daha fazladır.Hamilelik esnasında depolanan yağlar emzirme döneminde kullanılan enerji kaynaklarındandır.

Anne sütü,annenin beslenmesinden ve var olan vitamin , mineral depolarının durumundan etkilenir.Bu sebeple doğumdan hemen sonra vitamin,mineral depoları değerlendirilmeli ve eksikliklere yönelik gıda takviyelerinin ve beslenme programının planlanması gerekir.

Öğün sayısı arttırılmalı,az az ve sık sık beslenilmelidir.Bu nedenle emzirme döneminin ilk 6 ayı 8-10 öğünlük bir beslenme programının planlanması annenin iştahını kontrol etmesi açısından önemlidir.

Emzirme döneminde sıvı alımıda çok önemlidir.Yeterli düzeyde anne sütü üretimi için yeterli miktarda sıvı almaya özen gösterilmelidir.İhtiyaç hissettikçe yeterince su,ayran,komposto gibi sıvılar tüketebilirsiniz.Kompostoyu şekerli yapmak yerine meyvenin kendi şekerinden yararlanabilirsiniz.

Emziren annelerin düşük kalorili diyetler uygulaması önerilmemektedir.Bu diyetler süt üretimini etkileyebilir.Özellikle emziklilik döneminin başında düşük kalorili bir diyet uygulaması süt yapımını azaltmakta ve sütün besin değerini olumsuz etkilemektedir.

Günlük olarak en az 2-3 porsiyon süt ürünü tüketilmelidir.Kalsiyum yönünden zengin olan süt,yoğurt ve peynirin düzenli tüketimi oldukça önemlidir.

Emziklilik döneminde alkol ve sigara kullanılmamalıdır.

Soğan,sarımsak,brokoli,kabak,karnabahar,acı baharatlar veya kurubaklagiller anne sütünün tadını değiştirebilir ve bebeklerde gaz sancısı oluşmasında sebep olabilir.Bebeğinizde ciddi huzursuzluklar gelişirse bu besinler ya daha az sıklıkla tüketilmeli ya da hiç tüketilmemelidir.

Vitamin,mineral ve posa kaynağı olması bakımından tam tahıllara ve yağlı tohumlara(ceviz,fındık,badem) beslenmenizde yer veriniz.

Dereotu ve taze fesleğen anne sütünü arttıran yeşilliklerdendir.Kahvaltılarınızda ve yemeklerinizin içerisinde mutlaka yer verin.

Sütünüzün artmasını destekleyen bir diğer faktör uykudur.Uyku kalitenizi arttırmak için özellikle bu dönemde kafeinli içeceklerden uzak durmaya çalışın.Uyku kalitenizi arttırmak için beslenmenizde süt,yoğurt,ayran,mayıs papatyası,muz,yulaf,rezene gibi besinlere yer verebilirsiniz.

Geri dön.

EMZİRME DÖNEMİNDE BESLENME başlıklı yazımız 3293189 kez okundu

Bir Fikir Alın

WhatsApp ile


Hemen Arayın


Uzman Diyetisyen Sueda AKKAS

 

Sueda AKKAŞ

Uzman Diyetisyen

İletişim

0506 977 31 50

Türk Web Ajans