Blog

 POLİKİSTİK OVER SENDROMU VE BESLENME    8.3.2022 09:16:36 tarihinde eklendi  POLİKİSTİK OVER SENDROMU VE BESLENME

Polikistik over sendromunun(PCOS) ortaya çıkışında genetik ve çevresel faktörlerin etkili olduğu bilinmektedir.PCOS kadınlarda en sık görülen endokrin (hormonal) bozukluktur.PCOS yumurtalıkların düzgün çalışmasını englleyen bir hastalıktır.

PCOS BELİRTİLERİ; Adet düzensizliği , Obezite , Kısırlık, Tüylenme , Akne , Yağlı cilt, Aşırı saç dökülmesi .

Sağlıklı beslenme ile birlikte yaşam şekli değişikliği tedavide uygulanacak ilk adımdır.

Yapılan çalışmalarda PCOS'lu obez bireylere 24 hafta boyunca uygulanan egzersiz ve yüksek proteinli düşük enerjili diyetin,menstrüal siklus ve fertilite üzerinde olumlu etkilerinin olduğu , cinsiyet hormonları ve insülin düzeylerinin anlamlı şekilde düzeldiği saptanmıştır.

 

  • PCOS'ta kan glukoz kontrolünün sağlanması için öğün atlanmamalı,özellikle kahvaltıya önem verilmeli ve öğünler düzenli tüketilmelidir.
  • Öğün sayısının arttırılması ve besin çeşitliliğine dikkat edilmesi kan glukozunun düzenlenmesi bakımından önemlidir.
  • İşlenmiş yiyecekler ve şeker ilaveli besinlerden uzak durulmalı , insülin seviyelerinizi dengede tutmak istiyorsanız;tam tahıllar , kurubaklagiller, sebze ve meyveler gibi lif(posa) içeren karbonhidrat kaynaklarını tercih etmelisiniz.
  • Günlük fiziksel aktiviteniz en az 30 dakika olmalı.PCOS'lu kadınlarda 30 dakika orta şiddette yapılan düzenli egzersiz vücut ağırlığının korunmasında ve kontrolünde önemlidir.
  • PCOS'lu kadınlar,hormonal dengenin sağlanması, kolesterol düzeylerinin iyileştirilmesi ve insülin salınımının düzenlenmesi için yağlı tohumlardan günlük beslenmede yararlanabilir.
  • PCOS'lu kişiler omega-3 yağ asidi tüketmeyi ihmal etmemelidir.(ceviz,fındık,somon,avokado...)
  • PCOS'lu kadınlarda özellikle D vitamini ve B12 vitamini düzeyleri takip edilmeli ve eksikliğinde doktor kontrolünde vitamin takviyesi alınmalıdır.

PCOS'lu hastalarda %5'lik bir kilo kaybı bile hastalığın iyileşme sürecinde etkilidir.

Geri dön.

POLİKİSTİK OVER SENDROMU VE BESLENME başlıklı yazımız 4786 kez okundu

Bir Fikir Alın

WhatsApp ile


Hemen Arayın


Uzman Diyetisyen Sueda AKKAS

 

Sueda AKKAŞ

Uzman Diyetisyen

İletişim

0506 977 31 50

Türk Web Ajans