Blog

 DİYETTE EN SIK YAPILAN HATALAR    8.3.2022 09:15:48 tarihinde eklendi  DİYETTE EN SIK YAPILAN HATALAR

Kilo vermeye karar verdiğinizde bu süreç içerisinde farkında olmadan kilo vermeyi engelleyen davranışlarınız olabilir.


1) Diyet Sürecinde Her Gün Tartılmak ; 
Birçok kişi bu hatayı yapıyor.Her gün ya da gün içinde birçok kez tartılmak kişiyi strese sokuyor. Eğer tartıldığınız gün bağırsaklarınızda bir problem varsa kabızlık gibi ya da ödem sorunu varsa tartıdaki rakamı daha yüksek görmüş olursunuz ve bu durum motivasyonunuzu düşürebilir.Bu nedenle haftada 1 kez sabahları aç karnına ,tuvalete çıktıktan sonra tartılmalısınız.


2) Light/Diyet Ürünleri Sınırsız Tüketmek ;
Diyet ürünler az kalorili diye daha fazla tüketilmesi kilo alımına yol açabilir. Her zaman olduğu gibi porsiyon kontrolü çok önemli, kişinin alması gereken kalori hesaplanıp bu doğrultuda besin alımı sağlanmalıdır.

3)Tek Tip Beslenme; 
Vücudun ihtiyaç duyduğu makro ve mikro besin öğeleri vardır. Bu nedenle tek besin çeşidine dayalı diyet programları vücudun ihtiyacını karşılamaz .Sağlıklı bir şekilde kilo verebilmek için tüm besin gruplarından yararlanılmalıdır.

4) Hızlı Besin Tüketimi ;
Hızlı yenilen yemek kilo vermeyi engelleyen davranışlardan biridir.Yemeğe başladığınızda çok hızlı bir şekilde öğününüzü tüketirken,doyma sinyali alamayacaksınız. Bu nedenle daha fazla bir besin alımı olur.Midenizden beyninize doydum sinyalinin gitmesi için 20 dakika geçmeli.Bu nedenle kendinize zaman verin,yemeğinizi yavaş yavaş tüketmeye özen gösterin.

5)Su İçmemek; 
Kişiler gün içerisinde yeterli su içemediğinde genelde atıştırmalık hissi gelir.Böyle bir durumda öncelikle su tüketiminizi gözden geçirin.Yeterli miktarda su içmediyseniz hemen 2 bardak su için.Yeterli miktarda su içildiğinde metabolizma hızlanır ve kilo vermenize yardımcı olur.

6)Uzun Süreli Açlık // Öğün Atlama ; 
Bu tarz bir beslenme ile vücudunuza zarar vermiş olursunuz. Kilo vermek yerine metabolizmanız yavaşlayabilir.Aç kalmak kas kayıplarına neden olabilir.Size özel olarak hazırlanmış bir öğün sistemi ile beslenme düzeninizi oluşturmalısınız.

7) Stres Yapmak;
Diyet sürecinde kişilerde hep bir kaygı durumu olur.Bu hafta kilo verebildim mi? ya da bu hafta az mı kilo verdim daha fazla verebilirmiydim? gibi sorularla stres durumu çok fazla olur.Bu süreci sağlıklı beslenmeye geçiş olarak düşünmek,bu beslenme şeklini yaşam tarzınıza adapte etmek ve süreç içerisinde bol bol gülümsemek hedefinize ulaşmanıza yardımcı olacaktır. 

Geri dön.

DİYETTE EN SIK YAPILAN HATALAR başlıklı yazımız 4160 kez okundu

Bir Fikir Alın

WhatsApp ile


Hemen Arayın


Uzman Diyetisyen Sueda AKKAS

 

Sueda AKKAŞ

Uzman Diyetisyen

İletişim

0506 977 31 50

Türk Web Ajans